Нам мягко и дипломатично, а иногда и не совсем дипломатично намекали на низкий темп реформ в борьбе с коррупцией, либерализацией экономики, а также создание условий для привлечения инвестиций

Протягом трьох днів перебування офіційної делегації України у Вашингтоні ми обговорювали питання надання нашій країні додаткової допомоги з боку США, яка стосується не лише технічного або фінансового забезпечення проведення реформ, а і військової допомоги, зокрема, надання зброї.

Американські партнери не раз наголошували, що прагнення підтримати Україну та її територіальну цілісність об’єднало американський Конгрес.

Це не може не тішити, адже маємо потужного союзника, який говорить і декларує співпрацю не лише на місяць чи рік, а на багато років наперед.

Жодного разу нам не потрібно було переконувати ні конгресменів, ні представників Держдепу, що саме Росія здійснює агресію по відношенню до України. Американці на офіційному рівні добре про це проінформовані і нам не потрібно надавати додаткові докази або інформацію. Вони усвідомлюють, що сьогодні Росія є агресором, що вона намагається порушити кордони України.

Складнішою розмова була, коли йшлося про умови, які необхідні для того, щоб розмови про необхідність військової підтримки України стали не лише словами.

Ми робили наголос на тому, що три потужні країни, – США, Велика Британія та Росія — гарантували нам територіальну цілісність Будапештським меморандумом в обмін на те, що ми відмовимось від ядерної зброї. Не забуваємо, що ми були країною, яка посідала третє (!) місце за ядерним потенціалом у світі, і позбулися цього статусу, сподіваючись, що, принаймні, дві демократичні країни-гаранти зможуть забезпечити Україні територіальну цілісність, суверенітет та незалежність. Американці неодноразово наголошували на тому, що весь час пам’ятають про свої зобов’язання і не стоять осторонь процесу.

Але ключовим зауваженням американських партнерів була готовність України прийняти масштабну і дуже відповідальну військову допомогу. Нам м’яко і дипломатично, а іноді й не зовсім дипломатично натякали на низький темп реформ у боротьбі з корупцією, лібералізацією економіки, а також створення належних умов для залучення інвестицій. Без цих реформ отримати американську зброю буде важко.

Серед членів делегації були представники різних політичних сил, але ніхто з нас не займався політичним популізмом та з’ясуванням стосунків. Дуже приємно, що новий посол України у США у перший же день прильоту до США вже перебував у посольстві. Обмінялись думками про проведені зустрічі та заходи, які ще можуть бути організовані.

Наразі продовжуємо візит. Але, вочевидь, всі розуміємо, що найголовніша робота нас чекає вдома. Ключі до американської зброї – в Україні. Пишет автор